O materacach termoelastycznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kłopoty ze snem stanowią obecnie dość powszechną przypadłość, a niewystarczająca jego ilość może być źródłem nieprzyjemnych dolegliwości, stresu, nierzadko depresji. Wpływa też negatywnie na naszą koncentrację. Co zatem zrobić, by zapewnić sobie zdrowy, spokojny sen?

 
Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na jakość nocnego wypoczynku jest odpowiednio dobrany materac. Decyzja o jego zakupie nie może być przypadkowa ani podejmowana pośpiesznie. Materac należy przetestować w sklepie, leżąc na nim przez przynajmniej 10 minut w dogodnej pozycji, na boku lub na wznak. 

 

Materiałem polecanym przez specjalistów zajmujących się schorzeniami kręgosłupa i układu krążenia jest pianka termoelastyczna, inaczej nazywana „z pamięcią", która ma szczególną właściwość odwzorowywania kształtu ciała, co oznacza zwiększenie powierzchni podparcia i redukcję wzajemnie wywieranych ciśnień. Są to elementy zapewniające komfort snu.

 
Geneza pianki termoelastycznej jest, rzec można, kosmiczna. Opracowano ją w połowie lat 70. XX w. 

na potrzeby NASA ze względu na konieczność absorpcji energii w czasie startu oraz długotrwałe 

przebywanie ludzi w pozycji siedzącej lub leżącej w ograniczonej przestrzeni. Ostatnio zakres

zastosowania tego produktu znacznie się poszerzył.

 

 

Pianka „z pamięcią" jest idealnym materiałem na materace medyczne szczególnie dla osób obłożnie chorych. Oddając energię całej powierzchni nacisku, przy jednoczesnym przyjmowaniu kształtu powierzchni naciskającej, powoduje, iż znacznie większa powierzchnia ciała podparta jest równomiernie, niezależnie od jego naturalnego lub zdeformowanego chorobą kształtu. Ciepłota ciała uplastycznia piankę w miejscu styku, gwarantując idealne dopasowanie do ciała użytkownika. Ponadto pianka ta zdobywa stopniowo swoje stałe miejsce wśród materiałów do produkcji mebli tapicerowanych, choć czynnikiem ograniczającym jej powszechne użycie jest cena, na którą wpływają skomplikowana produkcja i drogie surowce.

 

Pomimo tego istnieją opinie, że w najbliższych pięciu latach każde łóżko szpitalne będzie zawierało elementy z pianki „z pamięcią". 

Skuteczność pianki termoelastycznej w odciążaniu kręgosłupa, jak również całego układu kostnego i krwionośnego, potwierdzona została poprzez specjalistyczne badania wykonane przy pomocy systemu FSA (Force Sensitive Application). Jest to doskonałe narzędzie służące do pomiaru rozkładu ciśnień. Główne jego elementy stanowią oprogramowanie komputerowe i maty sensorowe, które wykłada się na materacu łóżka lub siedzisku czy oparciu fotela, na którym spoczywa dana osoba. Rozmieszczone odpowiednio wewnątrz maty sensory dokonują odczytu rozkładu ciśnień wywieranych przez ludzkie ciało na przylegającą powierzchnię, co na ekranie monitora daje obraz mapy o określonej kolorystyce lub trójwymiarowy wykres informujący o wzajemnym oddziaływaniu określonej powierzchni podparcia i spoczywającego na niej ciała. Stanowi to źródło wiedzy dla specjalistów z zakresu medycyny rehabilitacyjnej, projektantów mebli i materaców oraz inżynierów przemysłu samochodowego. Pomiary te mają istotne znaczenie dla poprawy jakości życia przykutych do łóżka chorych, poprawy zdrowia niepełnosprawnych korzystających z wózków inwalidzkich oraz osób z chorobami układu krążenia lub kręgosłupa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

System FSA, poza swoim ściśle specjalistycznym zastosowaniem, jest wykorzystywany w doborze materaca codziennego użytku. Umożliwia przetestowanie różnorodnych wariantów konstrukcyjnych i dokonanie świadomego wyboru materaca z wkładem najkorzystniejszym dla użytkownika. Porównanie, przy zastosowaniu metody FSA, parametrów użytkowych dwóch materaców piankowych, wyraźnie pokazuje zalety materaca z 7-centymetrową górną warstwą pianki termoelastycznej:

-   powierzchnia podparcia jest większa o ponad 30%,

-   maksymalny nacisk ciała jest mniejszy o ponad 75%,

-   średnie ciśnienie jest około dwukrotnie mniejsze.

 

Jak widać, badania jednoznacznie wykazują, że materac z zastosowaniem pianki termoelastycznej gwarantuje zmniejszenie ryzyka powstania bólów pleców, karku, barków, czy też innych dolegliwości związanych z niedoborem snu. Oprócz materaca, zaleca się stosowanie poduszek z pianki termoelastycznej zapewniających oparcie głowy i karku bez wywierania nadmiernego nacisku.

 

Dobór właściwego materaca ma pierwszorzędne znaczenie dla jakości naszego wypoczynku. Indywidualne cechy i stan fizyczny danej osoby powinny stanowić najistotniejsze czynniki przy decyzji o zakupie. W trosce o własne zdrowie nie należy sugerować się modą czy też powszechną opinią, lecz racjonalnymi, naukowo uzasadnionymi przesłankami.

 

W świetle przytoczonych wyników badań, zaleca się stosowanie materaców z pianki termoelastycznej czy też z wykonaną z niej górną warstwą wkładu. W ten sposób możemy zapobiec przykrym dolegliwościom lub zminimalizować te już istniejące.

 
Artykuł z "Urządzamy dom i mieszkanie"

 

 

HOME

 

 

"Studio B" Michał Balicki Jacek Brozdowski s.c.   I    ul. Nowodworcowa 20A, 81-581 Gdynia   I   NIP: 5862269369   I   REGON: 221246388

tel. 58 622 27 93    I    tel. 666 816 257    I    e-mail: studiob@studiob.com.pl    I    www.studiob.com.pl

Wszystkie zdjęcia, grafiki i teksty zamieszczone na stronie www.studiob.com.pl są wyłączną własnością Studio B s.c. Kopiowanie, przetwarzanie i używanie ich bez zgody autora jest zabronione. All Right Reserved Studio B s.c.